Kuldliiga teesid arvamusfestivalile 2021

Arvamusfestivalile 14.augustil 2021

Arutlusele tuleb, et kuidas tagada eakatele/kõrgemas keskeas inimestele väärikas pensionipõlv ning kas pensionipõlves töötamine on uus normaalsus ja kuidas selleks valmistuda? Kas tuleviku unistuste pension võiks tulla krüptoraha investeeringute toel või on hoopis lapsed parim pensionisammas? Neis võimalustes aitavad orienteeruda Aimar Altosaar (MTÜ Kuldliiga), Tõnu Pekk (Tuleva), Georg Männik (sotsiaalkindlustus- ja tervishoiuekspert), Kristjan Kangro (Change Invest).

Kuldliiga teesid

  1. Kõik, mis sidustab põlvkondi on kasulik. Töökeskkonnas, elukohas, koolis, koolitustel ja vaba aja veetmisel,
  2. Igal inimesel on võimete ja oskuste komplekt, mis kõik on tunnustamisväärsed. Peame õppima üksteisega vastastikku tunnustama ja arvestama. Kõik inimesed on võrdselt väärtuslikud, väärtus ei kasva ega kahane vananemisega.
  3. Ühiskonna ajaline sidustamine – solidaarsusmaksed ja fondid. Riiklikult tagatud kogumispensionifondid on üks osa sellest sidustamist.
  4. Inimesed peavad õppima ennast ajas nägema ja võtma loomulikuna vanadust ja surma. Mingis mõttes valmistume selleks kogu elu. Selline teadmine ja tunnetus aitab ka noortel paremini mõtestada oma elu ja mõista vanemaid.
  5. Elule pika perspektiivi andmine: alates haridusest ja avaliku võimu poolt toetatud väärtustest. Paremad aastad on ees, elu on taevatrepp, vananemine pole mitte allakäik. Õpime uhkust tundma vananemise üle, sest iga eluaasta on võit.
  6. Abi vajavate vanade sidumine mitte perekonna vaid kogukonna ja omavalitsusega.
  7. Kogukonnakeskuste rajamine, kus on koos lapsed, noored ja vanad, kes vajavad hooldust ja tähelepanu.
  8. Sunnitud üksinduse vältimine. Kõikvõimalikud vabatahtlikud, omavalitsuste või ka riiklike fondide poolt toetatud seltsid oleksid abiks.
  9. Tööandjatele ja juhtidele pideva koolitus- ja infoüritustesarja korraldamine, et õpitaks nägema erinevate põlvkondade eeliseid.
  10. Nulltolerants igasugusele vanusepõhisele kiusule ja diskrimineerimisele nii töökohtadel kui tööle värbamisel. Lõpetada üleskutsed tööturul varjata oma vanust, haridust ja tööd juhtivatel ametikohtadel!