Kuldne Liiga kohtus Tallinna abilinnapea Pärtel-Peeter Perega
13. jaanuari hommikul oli Kuldse Liiga esindus koosseisus Krista Mulenok, Lembi Ruubel, Agu Laius ja Aimar Altosaar Tallinna linnavalitsuses. Kuigi lund ja jääd oli tollel päeval linna tänavail veel külluses, puudutasid meie jututeemad seda abilinnapea Pere jaoks valusat teemat põgusalt. Me rääkisime linna planeeringutest ja keskkonna kujundamisest nii, et see oleks sõbralik igas eas inimestele.
Lembi andis edasi vanavanemate mure, et lastelastega on linnas koos liikuda ja lihtsalt puhata, näiteks lastevanemaid oodata keeruline, sest parke on vähe ja laste mänguväljakute juures pole sageli kohta istumiseks ja turvaliseks tegutsemiseks. Samuti pole mõeldud sellele, et kohad, mis on väiksemate laste jaoks kujundatud, võiksid olla põnevad ning arendavad ka teismelistele ja samas hubased ning toetavad igas vanuses pere liikmetele.
Krista rääkis Islandi kogemustest vanemaealiste paremal sidustamisel kogukonnaga ja neile huvitavate tegevuste pakkumisest. Tal oli võimalus külastada Borgiris asuvat erilist vanemaealiste päevakeskust koos Reykjaviki linnavalitsuse esindaja Þórhildur Guðrún Egilsdóttiriga. Keskuse idee sai alguse 26 aastat tagasi. Omapärane on see, et vanemaealised ise majandavad keskust. Tööpäevadel kell 11-16 käib vilgas tegevus. Pakutakse vanemaealiste poolt valmistatud lõunasööki, füüsilist ja vaimset tervist turgutavat programmi ning sotsialiseerumine toimub juba selle kõige käigus. Reykjavik kuulub Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ülemaailmsesse vanusesõbralike linnade ja kogukondade võrgustikku (Global Network for Age-friendly Cities and Communities, GNAFCC). Loodame, et ka Tallinn seab eesmärgiks võrgustikuga liitumise. Selleks tuleb hakata sihikindlalt tegutsema. Aastaks 2050 on iga kolmas inimene 65+ ning peame hakkama avaliku ruumi korraldamisel seda silmas pidama.
Krista rääkis ka Jaapani ja Norra kogemustest. Nimelt kogunevad Jaapanis siiani vanemaealised igal varahommikul kogukonna parki, kus koos tehakse 10 minutiline raadiovõimlemine. Pargid on hea ligipääsetavusega, võimalik kasutada tualetti ja võtta vett. Norras on lähtutud sellest, et avalik ruum peab olema universaalne, st et kõigil oleks seal hea olla. Tagatud on turvalisus ja tegevusi nii lastele, vanematele kui ka vanemaealistele.
Agul on juba mitmeaastane kogemus paljudest omavalitsustest, kus sotsiaalministeeriumi toetatud projekti raames on asutatud omavalitsustes vanemaealiste nõukogud ja loodud uusi koostöö vorme noorte ja vanade vahel. Kuigi Tallinna mõnes linnaosas on ka vanemaealiste nõukogud, võiks linn leida neile suurema kaasatuse otsustusprotsessidesse.
Aimar rääkis probleemidest, mis on eriti suured talvel, kuidas vanemad ja liikumispuudega inimesed saaksid paremini meditsiini- ja teistelegi avalikele asutustele ligi.
Abilinnapea Pere kuulas meid hoolega ja tegi ohtralt märkmeid. Ta tänas ja arvas, et me võiksime nendele teemadel edaspidigi kokku saada, sest ega asjad muidu paremaks ei lähe, kui neist kõigepealt ei räägita. Oluline on, et linnavõim võtaks elanike muresid ja ettepanekuid tõsiselt, mitte ei ostaks enne valimisi vaid jõulupakkide ja muu nänniga vanade inimeste hääli, et nad siis uuesti kolmeks ja pooleks aastaks unustada.